Jak vybrat správné lyže

Na začátku by sis měl položit pár otázek a zcela upřímně si na ně odpovědět. Výběr ti to o dost ulehčí a nebudeš se pak trápit s nevhodně vybranou lyží.

 

Kde chceš vlastně na lyžích jezdit? Může to být park, sjezdovka, záplavy prašanu někde mimo resort, nebo pohodový celodenní výšlap po hřebenech.

 

Jak dobře umíš na lyžích jezdit? Je znát rozdíl, když o jarňácích vyrazíš na Monínec a zbytek sezóny nic, a naopak, když jsi prakticky celou sezónu v zahraničí na velkejch kopcích. Tady zpravidla vzniká nejvíc chyb, člověk jednoduše přecení svoje schopnosti, a pak dává za vinu lyžím a zbytku vybavení, že jezdí špatně. Zeptej se klidně kámošů nebo mámy.

 

Aby se líp vybíralo, odpovědi jde rozdělit do několika kategorií, které si rozebereme více dopodrobna. Lyže se tedy hrubým dělením člení na:


Park- lyže do upravovaných snowparků, dalo by se rozdělit ještě na velké skoky, a na jibbing- jízda na překážkách. Lyže jsou většinou symetrické, mají stejně zvednutou špičku a patu, jsou ploché a v celku úzké, vázání se montuje zpravidla na střed. Většina lidí upřednostňuje měkčí lyže na překážky a o něco tvrdší na velké skoky. Klasickou parkovkou je Armada ARV 88.

Skialp- lehčí lyže, na celodenní výšlapy. Spolu s lehkým vázáním se především hledí na celkovou váhu výbavy. Lyže bývá většinou dost úzká, zvedlá je jen špička, patka mívá úpravu na uchycení stoupacího pásu. Ideální skialpovou lyží je Armada Locator 88.

Bigmoutain/ Backountry- lyže dělané na freeride, jízdu mimo resort, mimo upravované prostředí. Zpravidla ty nejširší lyže, důležitý parametr je šířka (špička, střed, pata), lyže mívají radikální Rocker- přizvednutí umožňující lepší plutí sněhem a lepší ovladatelnost. Na rozdíl od skialpových lyží se tolik neřeší váha. Lyže bývají měkčí, aby lépe reagovaly na nerovnosti. Nejlepším příkladem této kategorie je lyže Armada ARV 116 JJ. V poslední době jsou stále populárnější široké lyže v odlehčené verzi pro šlapání - třeba ARV 116 JJ UL (ultra light) nebo WHITEWALKER 116.

Allmoutain- to je taková univerzálka, lyže vhodná na sjezdovku, zvládne však i lehce neupravený terén. Nemůžete počítat s tím, že jedna lyže vám nahradí předchozí 3 kategorie, ale většinou má klíčové vlastnosti od předchozích kategorií. Lyže jsou většinou tvrdší než parkové, aby se ve větších rychlostech na urolbované sjezdovce neklepaly. Klasickým příkladem jsou Armada Declivity 82ti.

 

Schopnosti na svahu pak můžeme rozdělit do třech kategorií:

 

Začátečník až mírně pokročilý - člověk který na lyžích spíš začíná, hojný návštěvník barů a občerstvení v resortu

Mírně pokročilý až pokročilý - člověk který se už bez problémů udrží na lyžích, nevyvede ho z míry nerovnost, ví jak se na svahu chovat, ale ještě nevydrží lyžovat celý den v kuse

Pokročilý, expert - je ti jedno jestli jedeš popředu nebo pozadu, obojí zvládáš skvěle, provozní doba vleků ti přijde krátká, nejsi nebezpečný okolí, dokážeš přesně ovládat svoji rychlost a víš, kdy máš dost, a kam se nejezdí

Pro první dvě kategorie skvěle platí, že délka lyže by měla být v rozmezí od brady k očím vzpřímené postavy bez lyžáků.
 

Pokročilí až experti vybírají zpravidla freeridové lyže delší, zhruba v rozmezí oči až 10 cm nad výšku postavy. Proč? Delší lyže mají v prašanu větší vztlak a lépe tak plavou. Jasně, to by chtěl každej, ale delší lyže je logicky těžší na ovládání, a nezkušený lyžař ji nedokáže ovládnout.

 

Dalším důležitým parametrem je tvoje váha. Ta je spojená s další vlastností lyže, a to její flexe, neboli pružnost/měkkost/ohebnost. Jakmile máte větší váhu než je na vaši výšku běžné, musíte tento detail vzít v potaz. Těžší člověk lyži snadněji prošlápne, což ovlivňuje její vlastnosti při jízdě. Platí tedy, že pro těžšího člověka bude pohodlnější tvrdší lyže. Pokud jste naopak lehčí, je lepší měkčí lyže, která se bude lépe ovládat.

 

Lyže máme, dál už jenom zbývá vybrat vhodné vázání, k čemuž poslouží tento článek další článek z této rubriky.